top of page

Illinois Competitor Achievements

2024 Illinois Shooter Achievements


2024 State Shoot Champions

HOA - 
RU - 
3rd Place - 
Master - 
AA - 
A - 
B - 
C - 
D - 
E - 
Lady - 
Sub Jr - 
Junior - 
Veteran - 
Super Vet - 
Senior Super Vet - 
Legacy - 

5 Stand Champion
HOA - 
RU - 

50 Bird Event Champions

.410 Gauge - 
28 Gauge - 
20 Gauge - 
12 Gauge True Pair - 
Side X Side - 
Pump Gun - 

High All Around

HOA - 
RU - 

 

2024 State FITASC Champions

HOA - 
Runner Up - 
Master - 
AA - 
A - 
B - 
C - 
D - 

E - 
Lady - 
Jr - 
Veteran - 
Super Vet - 
Sr Super Vet - 

Legacy - 

2024 State Super Sport Champions

HOA - 
Runner Up - 
Master - 
AA - 
A - 
B - 
C - 
D - 

E - 
Lady - 
Sub Jr. - 

Junior - 

Veteran - 
Super Vet - 
Senior Super Vet - 
Legacy - 

HOA - 
Runner Up - 
Master - 
AA - 
A - 
B - 
C - 
D - 
E - 
Lady - 
Jr - 
Veteran - 
Super Vet - 
Sr Super Vet - 
Legacy - 

North / South Zone Championship

TBD Zone Champions Squad

Champion - 
Runner Up - 
AA - 
A - 
C - 
D - 
Lady - 
Veteran - 
Super Vet - 
Sr Super Vet - 

2024 Fiocchi 12 Ga All-American Team

Junior 1st Team - Greyson Ponder
Super Vet 2nd Team - Jon Porter
Super Vet 3rd Team - Thomas Sweeney
Legacy 1st Team - Michael Licata

 

2024 All-American Sub Gauge Teams

Briley All American 20 Gauge

Super Vet 1st Team - Philip Puckorius
Super Vet 2nd Team - Jon Porter
Sr Super Vet 1st Team - Rod Vetter


Briley All American 28 Gauge

Super Vet 1st Team - Philip Puckorius

Super Vet 3rd Team - Patrick Bartel

Sr Super Vet 1st Team - Rod Vetter


Briley All American .410 Bore

Open 2nd Team - Jon Porter

Sr Super Vet 1st Team - Rod Vetter

2024 12 Ga FITASC All-American Team

Open 1st Team - Greyson Ponder

Veteran 1st Team - Brett Seibert
Super Vet 2nd Team - Patrick Bartel

Super Vet 2nd Team - Philip Puckorius
Super Vet 3rd Team - Jon Porter
Super Vet 3rd Team - Thomas Sweeney
Sr Super Vet 1st Team - Rod Vetter
Sr Super Vet 3rd Team - Bob Maples
Legacy 1st Team - Michael Licata
Legacy 1st Team - Bob Davis
Legacy 2nd Team - Vance Webb

Legacy 3rd Team - Ronald Shafer

​2024 Browning North Central All-Region Team

Veteran - Jason Cranmer
Sr Super Vet - Leroy Perry Jr

Legacy - Don Wilmot
Master - John Brinckerhoff

AA Class - Chris Elliott

A Class - Brian Fuller

D Class - Brendan O'Connell
E Class - Alex File​

2024 DuPont Krieghoff All-State Team

Open - 
Open - 
Open - 
Open - 
Open - 
Lady - 
Sub Junior - 
Junior - 
Veteran - 
Super Veteran - 
Sr Super Veteran - 
M Class - 
AA Class - 
A Class - 
B Class - 
C Class - 
D Class - 
E Class - 

bottom of page